Özel Bankalara İş Başvurusunda Fiyatınızı yüksek Tutmanın Yolları

Özel Bankalara İş Başvurusunda Fiyatınızı yüksek Tutmanın Yolları

Bankacılık sektörünü ön plana çıkaran ve pek çok yeni mezunun iştahını kabartan durumların arasında maaş imkanları yer alıyor. Ancak sektör hakkında doğru bilinen pek çok yanlış bilgi de mevcut!

Bankacılık sektöründe kariyer yapan, kendini geliştirmiş, sektöre hakim ve yeteneklerini gerekli mercilere kanıtlamış çalışanların yüksek maaşlar aldıkları aşikar. Ancak sektöre yeni giriş yapmış, sıfırdan başlamış çalışanlar ve bunu yaşamak isteyen adaylar için durum biraz daha farklı. Yüksek kazançlar elde edebilmek için sektörde yol alabilmek, bilgi ve becerilerinizi kanıtlamak ve biraz da sabırlı olmak gerekiyor.

Bankacılık Sektöründe Kariyer

Bankacılık sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin öncelikli olarak özel bankalarda mı yoksa kamu bankalarında mı çalışmak istediklerini kafalarında belirlemeleri gerekir.

Kamu bankalarında kariyer hedeflerini daha yavaş ancak sağlam adımlarla atabilecekleri gibi özel bankalarda da çalışma koşulları, yan haklar ve kariyer planlamaları açısından da mükemmel fırsatlar elde edebilirler. Pek çok bankacı adayı özel sektörü tercih ederken, maaş imkanlarının daha yüksek olduğunu düşünür… Bu durum doğru olmakla birlikte iş görüşmelerinde yapılan mülakatlar sırasında fiyatınızı yüksek tutmak, sektöre giriş için bir avantaj olabilir.

Peki mülakatlarda maaş pazarlığı yaparken, kendinizi bir nevi pazarlarken nasıl davranmalı ve nelere dikkat etmelisiniz?

Piyasa Araştırmanızı Mutlaka Yapın

Görüşmeye gitmeden önce ilgili bankanın maaş aralıklarını ve sundukları imkanları araştırmayı unutmayın. Her departmanın maaş aralığı farklı olacağından dolayı, özellikle başvuru yapacağınız departman için detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Sadece ilgili bankanın değil, rakip bankaların da aynı pozisyon için verdiği maaş imkanlarını gözden geçirmenizde fayda var.

Yapılan karşılıklı görüşmelerde bankacılık sektöründeki kariyer hedefleriniz, ilerleme olasılıklarınız konuşulması gereken konular arasında yer alıyor.

İlk Anda Para Konuşmak Doğru Olmayacaktır

‘İstediğini Alma Sanatı’ isimli kitabın yazarı Lee Miller konu hakkında bazı  tüyolar veriyor. Yaptığı açıklamalarda daha önce parayı konuşan kişilerin asla kazançlı çıkmadıklarını belirtmiş. Para konuşmak için karşı tarafın sizi istediğini ve sizden emin olduklarını anladığınız anı seçin. Çünkü öncesinde diğer adaylardan bir farkınız olmadığı için kolay reddedilebilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. İşe alınmak istediğinizi anladığınız an parasal konulara girebilirsiniz.

Maaşınızı Önce Siz Belirleyin

İş görüşmelerinde ve mülakatlarda genellikle karşı taraf size ‘maaş beklentiniz ne?’ sorusunu yöneltebilir. Böyle bir durumda karşı tarafın kafasındaki rakamı öğrenebilir ve kendi kafanızdaki rakamla karşılaştırabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde sizden bir rakam bekliyorlarsa çekinmeyin. Karşı tarafa maaş beklentinizi iletin. Ancak kesin sınırlar çizmeyin. Yüksek maaş beklentisi için bilgi ve becerilerinizi kanıtlamış, deneyimli olduğunuza ikna etmiş olmanız gerekir. Ardından karşılıklı müzakere süreci başlayabilir.

Beğendiğiniz Teklifi Hemen Yanıtlamayın

İşveren tarafından sunulan maaş aralığı ilk aşamada hoşunuza gitmiş olabilir. Ancak kendinizi ağırdan satmakta fayda var. Bu durumda beğendiğiniz teklife hemen evet demeyin.

İlk aşamada olumlu cevap vermemek, karşı tarafın teklifi yükseltmesine neden olabilir. Ancak bu ‘HAYIR’ diyeceğiniz anlamına gelmesin. Bu süreçte düşündüğünüzü göstermelisiniz.

Değerinizi Ortaya Koyun

Daha önce çalıştığınız işlerden ve sahip olduğunuz iş tecrübelerinden bahsedebilirsiniz. Böylece bilgi ve becerileriniz hakkında bir fikir sahibi olacaktır.

Başarılı bir iş hayatınız ya da eğitim hayatınız varsa, bu durum karşı tarafı etkiler. Daha önce çalıştığını iş yerlerinde kattığınız değerden ve kazandırdığınız kazançlardan bahsedebilirsiniz. Böylece yeni işinizde de değerli hissetmeye ihtiyaç duyduğunuzu anlayacaklardır.

Kendinizi kaba tabirle ‘doğru pazarlamanız’ karşı tarafın kafasındaki maaşın artmasını da sağlar.

Diğer Makaleler