Google Adsense İle İnternetten Para Kazanma

Google Adsense İle İnternetten Para Kazanma

Google Adsense Para Kazanma hakkında merak ettiklerinizi bu makalede yanıtlamaya çalıştım.

Google Adsense Nedir?

Reklamları internet sitelerinin içeriklerine ve okuyucularının ilgi alanlarına yönelerek seçebilmektedirler. Reklam verenler ile site sahibinin arasında iki tarafın da çıkarları doğrultusunda belirlenen bir fiyata anlaşırlar. Gösterim, tıklama ve satış başına farklı kazanç modelleri sunulmaktadır.

Google Adsense Nasıl Başvurulur | Adsense Başvurusu

Peki, bu bahsettiğim Google adsense başvurusunu nasıl yapabiliriz ona bakalım:

1-Sitenizi Adsense için uyumlu hale getirin

Bu başvuruyu yapmadan önce zaten hâli hazırda bir web sitesinin olması gerekmektedir. Olmayan bir site için başvuru yapamazsınız. Bu yüzden sitenin yayında olduğundan emin olunması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sitenizin gizlilik politikası aşamasını da devreye sokmalısınız. Google, yapılan her başvuruyu kabul etmemektedir. Kendince özel bir elemeye tabi tutmaktadır ve bu koşulları sağlamayanlar için web sitesi bile olsa kabul edilmemektedir.

Web sitesinde anlaşılırlık önem verilen hususlardan birisidir. Aynı zamanda sitenin birden çok konuda trafik alması gerekmektedir. Son olarak Google kurduğunuz web sitesinin içeriğini de inceler ve inceleme sonucu kabul etmediği içerikler ise şunlardır:

Google Adsense Kabul Etmediği Siteler:

 • +18 içerikler
 • Sitede fazla küfürlü cümleler
 • Kötü amaçlı yazılımlar
 • İlaç veya uyuşturucu özendiriciliği
 • Silah veya patlayıcı madde satışı
 • Şok edici içerikler
 • Yasadışı faaliyet
 • Kin ve nefret içeren içerikler
 • Din, dil, ırk ayrımcılığı olan içerikler

3-Kendinize bir Google adsense hesabı oluşturun

Bu aşamada tek yapmanız gereken kendinize ait bir Gmail uzantılı e-posta adresinizin olmasıdır. Daha sonrasında adımları izleyerek kolayca hesabınızı oluşturabilirsiniz.

4-Adsense reklamlarını yapılandırma

Google’dan aldığınız onaydan sonra artık sıra site için seçilmesi gereken reklamları belirlemeye gelmektedir.

Google Adsense Para Kazanma İçin Nasıl Bir Web Sitesi Kurmak Gerekli?

Pek çok kişi bu yolları para kazanmak için yapmaktadır. Güzel bir gelir elde etmek, web sitesi imajı ve ayrıca görsel tasarım açısından  Google adsense önemli bir reklam ağıdır.

Peki kurdukları bu site nasıl bir site olmalıdır ki fazla izlenmeyle daha çok para kazanabilsinler.

Bu sitelerde olması gereken temel özelliklerden biri sade ve anlaşılır olmasıdır. Aynı zamanda orta düzeye hitap eden konu başlıklarına ve reklamlara yer verilmelidir. Diğer bir önemli olanı ise hakim olduğumuz konular üzerine bir site açmalıyız.

Açtığımız bu siteye düzenli bir şekilde belli aralıklarda içerik yüklememiz gerekmektedir ve eğer bu siteyi sırf daha çok tıklansın diye ilginiz olmayan bir içerik üzerine açarsanız bir süre sonra sıkılacak ve içerik bulamayacaksınız. Yani kısaca sitenin içeriğini ilgi alanımıza göre seçmeliyiz ve emek vererek düzenli içerek üretmeliyiz. İlgi alanınıza göre bir site kurduktan sonra ise hemen her şey istediğiniz gibi olmayabilir. Bu işte sabırlı olmayı ve beklemeyi bilmelisiniz. İlk 1 yıl para kazanma odaklı değil siteyi zenginleştirme ve bir kitle yakalamak için çaba göstermeliyiz.

Spor veya haber gibi güncelliğini çabuk kaybedecek konuların seçilmemesi tavsiye edilir. Çünkü sürekli güncellik ve belli bir ekip işiyle altından kalkılabilecek konulardandır. Bu sektörlerde genelde marka olmuş siteler kullanılmaktadır.

Seo’ya Uygun Web Sitesi Nedir?

Bu sektörde para kazanmak için sitenize çok fazla ziyaret edilmesi gerekir. Çok fazla ziyaret edilmesi ve aynı zamanda reklamlara tıklaması gerekmektedir. Ziyaretçiler, Google’ a bulmak istedikleri şeyi yazarlar ve aratırlar daha sonra karşılarına arattıkları konuyla alakalı anahtar kelimeler ve ilgili yazılar çıkmaktadır.

İşte Seo uyumlu yazılar da tam bu esnada devreye girmektedir. Seo uyumlu demek,  belli anahtar kelimelerle Google da üst sıralarda yer almaktır. Web sitesi içinde bu çok önemlidir. Üst sıralarda yer alsınlar ki tıklanmaları fazla olsun, tıklanma fazla olsun ki daha çok para kazanılsın.

Seo’yu dış ve iç olarak ikiye ayırabiliriz. Dış seo olarak adlandırdığımız şey sitenin web olarak tavsiye edilmesidir. Sosyal medya yoluyla veya link yollarıyla konulardan bahsedilmesi dış seo unsurlarındandır. Dış seo’nun tamamen organik ve doğal olması önemlidir. İç seo ise işin tamamen kullanıcılara gözüken yüzüdür. Yani kullanıcı dostu bir web sitesidir.

Kullanıcı dostu web sitesi özellikleri:

 1. Ziyaretçi siteye geldiğinde gereksiz bilgilerle ve reklamlarla karşılaşmamalıdır.
 2. Siteye aradığı içerik için gelen ziyaretçi bunun yanında ek olarak yan bilgilere de ulaşabilirler.
 3. Mobil cihazlara uyumlu olmalıdır. Yani ziyaretçilere siteyi kolaylıkla açabilmelidir.
 4. Sade ve basit temalar seçilmelidir. Buna rağmen fonksiyonel de olmalıdır.
 5. Ziyaretçilerin yorum yapabildiği ve üst yerlere kolaylıkla erişebildiği bir yer olmalıdır.

İnternetten Para Kazanma için Adsense Tavsiyeleri

1-Sakın kendi reklamlarınıza tıklamayın

Google Adsense Para Kazanma için sayfanızı ziyaret edenler için güvenilirlik çok önemlidir. Sayfa içindeki kendi reklamınıza tıklamanız ise sahtekârlık olarak sayılmakta ve güvenilirliğiniz azalmaktadır. Sadece sizin değil aile bireylerinin de yani aynı internet ağına bağlı kişilerin de reklama tıklamaması gerekmektedir.

2- E-ticaret sitenizde reklam göstermeyin

Bu olay aynı zamanda bir Google politikasının ihlali olmamasına rağmen web sitesinde dönüşümleri artırmak için de iyi bir yöntem değildir. Google AdSense, ilgi ve alaka düzeyine göre çeşitli reklam içerikleri sunar. Bunun üzerine, rakiplerinizden birinin vermiş olduğu reklamların, sizin web sitenizde görünmesi olası bir durumdur.

Sizlerin başına gelen böyle bir durumda ise web sitenize yerleşen rakip bir reklam yüzünden sitenize gelen ziyaretçilerinizi kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  Bu nedenle Adsense programını ürün ya da hizmet satan hiçbir web sitesine önermeyiz.

3- Farklı reklam birimleri çalıştırın

Herkesin ilgi alanları ve zevkleri farklıdır yani tercihleri ​​vardır. Farklı web sitesi ziyaretçileri, web sitenizde görüntülenen farklı reklam stilleri veya türlerine çekilebilir. Farklı boyutları ve stilleri deneyerek en çok ziyaretçi çeken reklam biçimlerini keşfedin ve reklamlarınızı sürekli olarak ona göre optimize edin.

4- İçerik oluşturun ve trafik çekin

İnternetten para kazanma konusunda Adsense gerçekten harika bir program olarak bilinir ancak bu durum web sitenizin trafiğine de bağlıdır aynı zamanda. Web sitesi trafiğiniz ne kadar artarsa, buna bağlı olarak reklamların görülmesi, tıklanması ve etkileşimde bulunması da o kadar artacaktır.

İnternetten para kazanmanın en iyi yolu, kaliteli ve aynı zamanda özgün içerikler oluşturmak olacaktır. Ziyaretçilerin hassas ve önem verdikleri diğer önemli şey ise içeriğin özgün olmasıdır. Her yer de ulaşabilecekleri bilgilerden daha fazlasına ulaşmak isterler. Ayrıca web sitenizin SEO ayarlarını düzenleyerek sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırabilirsiniz ve bu da daha fazla kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Google AdSense Ne Kadar Kazandırıyor?

Google AdSense ile ilgili akıllara en fazla gelen soru ne kadar kazandırdığıdır çünkü para için site kuran bir kesim de bulunmaktadır. Google Adsense Para Kazanma ile sağlayacağınız kazanç her ay değişiklikler gösterecektir. Belirli bir zaman sonra kazanılmaya başlanır ve zaman geçtikten sonra belli miktarın altına düşmezsiniz fakat buna rağmen her ayın kazancı aynı olmayacaktır.

En çok şekilde para kazanacağınız yöntemlerden biri içeriği oluşturulan bir konunun gündeme gelmesi ve popüler olmasından geçmesidir. Eğer ki içeriğinizdeki konu gündemde o ay büyük bir yer kaplarsa bu konuyla ilgili olan internet üzerindeki aramalar da o denli artış gösterecektir.

Diğer Makaleler

İş Bankası Anadolu Memur Alımı Ne Zaman?

İş Bankası, Türkiye’nin en köklü ve güvenilir bankalarından biri olarak her yıl birçok yeni personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu alımlar arasında İş Bankası Anadolu Memur Alımı da yer almakta olup, özellikle Anadolu’da görev almak isteyen adaylar Daha Fazla Oku

İş Bankası Mülakatında Neler Sorulur?

İş Bankası mülakatında nelersorulur? Bu, birçok adayın kafasında olan temel bir sorudur. İş Bankası, adayların yeteneklerini ve uygunluklarını ölçmek için çeşitli sorular sorar. Bu sorular genellikle kişisel, teknik ve durumsal olabilir. Örneğin, “Kendinizi beş yıl Daha Fazla Oku