Katılım Bankacılığı | Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı | Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı özel olarak oluşturulan yönetmelik kapsamında İslami kuralları da dikkate alarak müşterilerine faiz geliri sunmayan bankalardır.

Katılım Bankacılığı

Bankacılık denilince akla gelen ilk terim olan faiz terimi katılım bankacılığı sisteminde bulunmamaktadır. Katılım bankaları müşterilerinin yatırım yaptıkları mevduat hesaplarını ticaret ve sanayi gibi alanlarda değerlendirmektedir. Çeşitli sektörlerde yapılan yatırımlar sonucu elde edilen kar ve zarar ise katılım ortaklarına pay edilmektedir.

Katılım bankalarının farklı şekillerde çalışması bazı müşterilerin bu sistemden çekince duymasını sağlamaktadır. Ancak faizsiz getiri sunması müşterilerin dikkatini çekmektedir. Ayrıca bir çok müşteri ya da bu alanda yeni bilgi sahibi olanlar katılım bankacılığı sistemini merak etmektedir.

Katılım bankacılığı sistemi standart bankacılığın faizsiz olan şeklidir.

Katılım bankacılığı bir bankacılık sistemi olarak ülkemizde ve daha birçok ülke de sık görülen bir sistemdir. Faiz geliri sunmayan bu bankacılık sisteminde bankalar sistemlerini sanayi ve ticaret alanında oluşturmaktadır. Devlet iştiraklerine ya da bizzat banka tarafından kurulan işletmeler ile sistem işlemektedir.

Bu sistemde müşterilere faiz mevduat ya da diğer adıyla vadeli mevduat hesapları sunulmamaktadır. Katılım ortaklığı sistemi adı verilen sistem ile müşterilere birer yatırımcı olarak bankanın fon sağladığı işletmelere ortak olurlar ve bu ortaklık sonucunda da işletmenin elde ettiği kardan mevduat oranlarında pay almaktadır.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankaları en basit anlamda bilinen bankaların faizsiz çalışanlarıdır. Bu şekilde söylendiği zaman bankacılık terimine aykırı gibi görülmektedir. Katılım bankaları gelirlerini çeşitli iş kollarında bizzat kurdukları ya da ortak oldukları işletmeler aracılığı ile elde etmektedir. Faizsiz bankacılık sistemi sunmaları nedeniyle de ülkemizde ciddi müşteriye sahip bankalardandır.

Katılım bankaları iş imkanları olarak da diğer bankalardan ayrılmaktadır. Adı üzerinde katılım sistemi kullanılan bu bankaların müşterileri banka tarafından oluşturulan iş imkanlarına yatırımcı olmaktadır. Yaptıkları yatırımlar sonucunda da işletmelerin karlarına, payları oranında ortak olmaktadırlar. Katılım bankaları bu yönleri ile devletlerin ekonomisine ve istihdamına doğrudan katı sağlamaları ile öne çıkmaktadır. Ayrıca katılım bankaları iş imkanları alanında da ülke insanına doğrudan katkı sağlayacak projeleri hayat geçirmektedirler.

Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

İslam dininde faiz alınan her türlü iş ve yatırım aracı haram olarak kabul görmektedir. Ancak ticaretten gelen gelir ise helal bir kazançtır. Bu anlamda bankacılık alanındaki eksiklik ise katılım bankacılığı ile çözülmektedir.

Katılım bankacılığı faiz geliri sunmayan kar ortaklığına dayalı bir bankacılık sistemidir. Katılım bankaları faiz geliri sunmazken aynı zamanda sektörde de rakipleri ile rekabet etmektedir.

Bankacılık alanında bulunan diğer bankalar ile rekabet etmesi hemen bu sistemde de faiz var düşüncesini ortaya çıkarmaktadır. Ancak katılım bankacılığı vermiş olduğu kredilerde nakit finansman yerine ürün finansmanı sağlamakta ve kar almaktadır. Örneğin bir işletmeniz var ve alacağınız ürünler için finansman ihtiyacınız var katılım bankaları size bu ürünleri alır ya da siz alır ve faturasını bankaya sunarsınız bankada sizin adınıza ödemeyi gerçekleştirir. Sonucunda da belirlenen tahsilat planına göre tahsilatı yapar burada kredi kullanandan faiz almaz aldığı üründen elde edeceği karın bir kısmını alır ve katılım ortaklarına dağıtır.

En basitinden anlatmak gerekirse katılım bankaları müşterilerinin yatırımlarını iletmelere fon sağlamak için kullanır ve onların karlarını müşterilerine dağıtır.

Katılım bankaları reel şubeleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi alanlarda üyelerine hizmet vermektedir. Mobil bankacılık ile kolay bir şekilde işlemler katılım bankalarında yapılmaktadır. Katılım bankaları tüm çalışma şekillerinde islami kurallara uyarak sıfır faiz getirisi vermektedir. Bunun yerine katılım bankaları ortaklarına katılım payı yada kar payı verilmelidir. Bu sayede yatırımcının faizsiz bir şekilde kazanması sağlanmaktadır.

Türkiye’de Katılım Bankacılığı

Ülkemiz bankacılık ve finans alanında güçlü bir alt yapıya sahiptir. 2001 krizini en kısa sürede atlatan ülkemiz bankacılık alanında da hızlı bir şekilde yükseliş göstermiştir. Özellikle son dönemde meydana gelen gelişmeler ve para politikasında yaşanan yükselişler ile yatırımlarda ülkemizde hız kazanmaktadır. Özel işletmelerin yapmış olduğu yatırımlar ise kamu özel iş birliği kapsamında bankalar aracılığı ile finanse edilmektedir.

Katılım bankacılığı sisteminin güzel işlediği ülkemizde bir çok büyük ölçekli yatırımın finansörlüğü de katılım bankaları aracılığı ile yapılmaktadır. Katılım bankaları müşterileri bu iştiraklere yatırım yaparak katılım ortağı olmakta ve sonucunda da kar payı almaktadır. İslam dininin bize emrettiği kurallar çerçevesinde inancımızda faiz haramdır. Bu anlamda da vatandaşlar için paralarını nerede yatıracakları bir sorun olmaktadır. Katılım bankacılığı sistemi ile sunulan kar payı ortaklı sistem ile yatırımcılar paralarını güven içerisinde bu bankalara yatırmaktadır.

Ülkemizde bulunan katılım bankaları iş imkanları doğrultusunda da ülke ekonomisine büyük katkı sunmaktadır. Özellikle işletmelere sunulan finansman seçenekleri ve imkanlarının genişliği katılım bankalarına olan ilgiyi artırmaktadır. Faiz geliri olmaması ticaretten alınan kar odaklı bir sistem sunması islami koşullara uygun bu bankacılık sistemini öne çıkarmaktadır. Ülkemizde en çok müşteriye sahip bankalar arasında katılım bankaları gelmektedir.

Katılım Bankacılığı Ürünleri

Katılım bankaları normal bankalar ile rekabet edecek şekilde yapılanmaktadır. Çalışma şekli ürünleri ve bir çok şube ile hizmet vermeleri açısından ülkemizin bankacılık sisteminde önemli bir yere sahiptirler. Öncelikle katılım bankaları müşterilerine sundukları ürünler ile de sektörde rekabet etmektedir. Kar oranları ve katılım oranları açısından hem müşterilerin mağdur olmaması hem de bankacılığın ilerlemesi için diğer sistemler ile rekabet edilmektedir.

Katılım bankacılığında bireysel müşterilere sunulan ürünler; İhtiyaç finansmanı, konut finansmanı, araç finansmanı, arsa finansmanı, iş yeri finansmanı, kredi kartı, kıymetli maden hesapları, katılım hesapları, bireysel emeklilik hesapları, birikim hesapları ve sigortacılık hizmetleri gibi alanlarda hizmet verilmektedir.

Kobiler için sunulan ürünler; Kobi finansmanları, pos hizmetleri, banka kartı ve kredi kartı, sektöre ve ürüne özel finansmanlar, dış ticarete özel finansman ve sigortacılık hizmetleri verilmektedir.

Ticari alanda katılım bankaları tarafından sunulan ürünler; ticari katılma hesapları, ticari kartlar, sektörel paketler, nakdi finansman desteği, dış ticaret pazarlama ve finansman desteği ile diğer bireysel ve kobi hizmetleri de sunulmaktadır. Normal bir bankadan alınan tüm hizmetlerin faizsiz modelleri katılım bankacılığı sisteminde de bulunmaktadır.

Katılım Bankacılığı İş Olanakları

Katılım bankaları iş imkanları katılım bankalarının gelişmesi, büyümesi ve sayılarının artması ile doğru orantıda artmaktadır. Özellikle katılım bankacılığı sisteminin son yıllarda büyümesi göz önünde bulunduğunda sistemin işleyişine vakıf çalışan açığı bulunmaktadır. Bankacılık ve finans eğitimi almış herkes kolay bir şekilde katılım bankalarında çalışabilmektedir.

Bankalar tarafından belirli dönemlerde sınavlar ve başvurular alınarak yeni çalışanların sektöre katılmasına imkan tanınmaktadır. Katılım bankaları iş imkanları bu alanda hizmet veren bankaların tanınması, büyümesi ve bu bankalara olan ilginin artması ile her geçen gün artmaktadır. Katılım bankaları doğrudan istihdam ettiği çalışanları haricinde sanayi ve ticaret alanındaki yatırımları desteklemelerinden dolayı dolaylı olarak da bir çok iş olanağına imkan sunmaktadır.

Katılım Bankacılığı İş İlanları Nasıl Bulunur?

Katılım Bankaları şubelerinde, genel merkezinde, müşteri destek hatlarında, internet şubelerinde ve sahada olmak üzere bir çok farklı alanda binlerce çalışana sahiptirler. Her geçen gün büyüye ve gelişen bir yapıya sahip olan katılım bankacılığı sisteminde sürekli olarak yetişmiş ve yen iş gücü ihtiyacı oluşmaktadır.

Hem kamu hem de özel bankaların bulunması daha fazla insana iş imkanı sağlamaktadır. Katılım bankaları ihtiyaç duydukları alanlar ile ilgili iş ilanlarını kendi sitelerinden, sosyal medya hesaplarından ve basın yayın organlarından duyurmaktadırlar. Ayrıca sektörde deneyiminiz olsun yada olmasın bankacılık ve finans alanında bilginiz var ise ayrıntılı cv ile bankaların internet sitelerinden de doğrudan iş başvurusu yapılabilmektedir. Bazı bankalar işe alımlarda hem yazılı hem de sözlü olarak mesleki bilgi ve tecrübeyi ölçmektedirler.

Katılım Bankacılığı – Bankalar Listesi

Ülkemizde katılım bankacılığı hem özel bankalar ile hem de kamu bankaları aracılığı ile yürütülmektedir. Özellikle son bir kaç yılda artan ilgi ile beraber katılım bankaları şubeleri de artmaktadır. Türkiye’nin birçok ilinde ve birçok ilçesinde katılım bankaları şubeleri yer almaktadır. Katılım bankaları imza attıkları başarılı projeler ile de adlarından sık sık söz ettirmektedirler.

Katılım bankalarının sunduğu faizsiz kar ortaklığı sistemi ile faize karşı olan vatandaşlar birikimlerini burada değerlendirmektedir. Özellikle işletmelere ve büyük ölçekli projelere sağlanan uygun finansman seçenekleri oldukça ilgi görmektedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren katılım bankaları;

  • Ziraat Katılım Bankası,
  • Vakıf Katılım Bankası,
  • Emlak Katılım Bankası,
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
  • Türkiye Finans Katılım Bankası,

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 15.10.2014 tarih ve 29146 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 10.10.2014 tarih ve 6046 sayılı izniyle kurulmuştur. 12.05.2015 tarih, 6302 sayılı karar ile de resmi faaliyet izni almıştır. Ziraat Bankasının katılım bankacılığını benimsemiş hali olarak faaliyet göstermektedir.

Ziraat Bankasında olduğu gibi ana amacı çiftçiye kar ortaklığı sistemi ile gerekli hizmeti sağlamaktır. Hem bireysel hem de ticari alanda onlarca uygun ürünü ile müşterilerine hizmet vermektedir. Ziraat katılım bankasında breysel olarak ihtiyaç, araç, iş yeri, arsa finansmanı gibi seçenekler ile altın, gümüş ve döviz hesapları bulunmaktadır. Ayrıca normal bankacılık sisteminde bulunan kredi kartı, hesap kartı ve sigortacılık işlemleri de ziraat katılımda bulunan diğer ürünlerdir.

Ziraat atılım bankası kobileri ve ticari işletmeleri desteklemek içinde bir çok ürün ve hizmeti sunmaktadır. Bu anlamda işletmeler ve kobiler her türlü ihtiyaçları için uygun kar oranları ile finansman talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca ticari kredi kartı ve hesap kartı da bu alanda sunulan bir diğer üründür. Ticari alanda gerekli olan her türlü sigorta ihtiyacınızda ziraat katılım bankasında bulunmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 03.03.2015 tarih ve 29284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, 27.02.2015 tarih 6205 sayılı kuruluş izniyle 25.06.2015 tarihinde bir anonim şirket olarak kurulmuştur. 17.02.2016 tarihinde ise faaliyet izni almıştır. Vakıf katılım bankası faizsiz katılım bankacılığı sisteminin tüm özelliklerini müşterilerine sunmaktadır.

Hem bireysel hem de ticari alanda müşterilerine çağın gerekliliğine uygun bir çok ürün ve hizmet sunulmaktadır. Vakıf Katılım sunduğu avantajlı ürünleri ve kar oranları ile kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Bireysel müşterilere sunulan özel finansmanlar ile hem uygun kar oranları sunulmakta hem de faizsiz bankacılık sistemi ile dini kurallara uyulmaktadır.

Ticari anlamda ülkemizde gerçekleşen bir çok büyük projenin ardında vakıf katılım finansman sağlamaktadır. Vakıf katılım bankası normal bankacılık sisteminde bulunan her türlü ürünü ve hizmeti müşterilerine sunmaktadır. Bu ürünlerde uygulanan kar oranı sistemi ile müşterilerin faiz sisteminden uzak kalması sağlanmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Katılım bankacılığı denilince ilk akla gelen banka en köklü bankalarımızdan birisidir. 1984 yılında kurulan banka faizsiz bankacılık alanında başarılı çalışmaları ile dikkat çekmektedir. 4000 den fazla çalışanı ile 81 ilde müşterilerine en iyi hizmeti vermektedir. Albaraka Türk çağın gerekliliğine uygun hazırlanmış müşteri odaklı internet şubesi ve mobil uygulaması ile hizmet vermektedir.

Albaraka Türk müşterileri katılım bankacılığında bulunan her türlü bireysel ve ticari ürünleri Albaraka güvencesi ile kullanabilmektedir. Müşteri odaklı yapısı ile uygun kar oranları ve ürün yelpazesi ile sektörün öncü bankaları arasında gelmektedir. Özellikle ticari anlamda sunulan destekler ile hem mevduat sahipleri hem de yatırımcılar büyük destek görmektedir.

Emlak Katılım Bankası

Emlak konut yapısının bankacılık ve finansman alanında hizmet verdiği markasıdır. Özellikle emlak alanında gerçekleştirilen projelerin finansmanı emlak katılım bankası ile yapılmaktadır. Emlak katılım bankası emlak sektöründe gerçekleşen projeleri destekleyerek uygun bir kar ortaklığı ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Katılım bankacılığının en genç üyesi olan Emlak Katılım Bankası büyük projelerin desteklenmesi, bireysel müşterilerin ihtiyaçlarına uygun finansman seçeneklerinin sunulması gibi bir ok farklı ürün bulunmaktadır. Emlak ve konut alanında sağlanan finansman haricinde her türlü ihtiyaç içinde finansman desteği sunulmaktadır.

Emlak katılım bankası bir emlak konut projesi olarak milyonlarca kişiyi ev sahibi yapmaktadır. Ayrıca sunulan avantajlı kar oranları ile de sektörde adından sıkça söz ettirmektedir. 81 ile bulunan şubeleri, güler yüzlü ve bilgili müşteri temsilcileri 7 gün 24 saat ihtiyaç duyan herkese yardım etmektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk bir katılım bankası olarak uzun yıllardır bu alanda hizmet vermektedir. Ülkemizin en köklü markalarından birisi olan Kuveyt Türk özellikle döviz, altın ve gümüş alanında sunduğu imkanlar ile dikkat çekmektedir. Altın veren atm özelliği ile anında nakit olarak altın alma imkanı sunmaktadır. Altın ve diğer kıymetli maden hesapları haricinde Kuveyt Türk müşterilerine diğer bankalarda bulunan seçeneklerde sunulmaktadır.

Faizsiz bankacılığın ilk örneklerin sergileyen Kuveyt Türk ülkemizin en büyük katılım bankalarından birisidir. Tüm faaliyetleri ve müşteri hareketleri BDDK tarafından denetlenerek yatırımcıların korunması sağlanmaktadır. Uygun kar oranları ile sunulan finansman seçenekleri hem bireysel müşterilere hem de ticari müşterilere büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye finans bu alanda bulunan en köklü bankalardan birisidir. Müşterilerine özel sunduğu seçenekler uygun kar oranları her zaman dikkat çekmektedir. Katılım bankacılığından önemli bir terim olan faizsiz sistem Türkiye Finans aracılığı ile duyulmuş bir sistemdir. Hemen hemen tüm bankalarda yapılan işlemlerin katılım bankasına uygun yöntemleri kullanılmaktadır.

Türkiye finans üyeleri her zaman en uygun kar oranları ile ürün sahibi olmaktadır. Bir katılım bankası olmasına rağmen türkiye finans her türlü ürünü müşterilerine sunmaktadır. Bireysel anlamda bu seçenekler ile katılım bankacılığı kullanımının artması beklenmektedir. Türkiye finans müşterileri bireysel finansman seçenekleri, kredi kartı, yatırım desteği gibi bir çok konuda ürün bulunmaktadır.

Türkiye finans katılım bankası kullanıcılara en büyük desteği vermek için sektörde meydana gelen yenilikleri takip etmektedir. Bu anlamda oluşturduğu mobil bankacılık ile üyelerin daha hızlı işlem yapması sağlanmaktadır. Mobil bankacılık ile artık katılım bankacılığı da her an her yerde kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

Diğer Makaleler

İş Bankası Anadolu Memur Alımı Ne Zaman?

İş Bankası, Türkiye’nin en köklü ve güvenilir bankalarından biri olarak her yıl birçok yeni personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu alımlar arasında İş Bankası Anadolu Memur Alımı da yer almakta olup, özellikle Anadolu’da görev almak isteyen adaylar Daha Fazla Oku

İş Bankası Mülakatında Neler Sorulur?

İş Bankası mülakatında nelersorulur? Bu, birçok adayın kafasında olan temel bir sorudur. İş Bankası, adayların yeteneklerini ve uygunluklarını ölçmek için çeşitli sorular sorar. Bu sorular genellikle kişisel, teknik ve durumsal olabilir. Örneğin, “Kendinizi beş yıl Daha Fazla Oku