Google ile Para Kazanmak!

Google ile Para Kazanmak!

Google ile Para Kazanmak – Google’dan para kazanmadan önce onu tanımak ve asıl amacını bilmek, plan ve programlarınıza ışık tutabilir.

Google ilk olarak 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kurulmuştur ve 19 Ağustos 2004 tarihinde de halka arz edilmiştir. Halka arz döneminde Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt kendi aralarında bir anlaşma yapmış ve 20 yıl boyunca Google’da birlikte çalışacaklarını söylemişlerdir. Asıl kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’dir.

Google için kısa çaplı bir araştırma yaptığınızda Vikipedi içerisinde karşınıza çıkacak olan tanım şu şekildedir:

“Google, internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketi. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords ( Google Ads)  programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.”

Bu tanım içerisinde dikkatimizi çeken noktalar şu kelimeler olmalıdır, “Reklam teknolojileri, arama motorları, Adwords (yeni adıyla Google Ads) Programı”. Tanım içerisinde google ile nasıl para kazanabileceğimiz bizler aktarılmıştır. Bu kelimeler, bizlere ışık tutacaktır.

İnternetten Para Kazanmak Google ile Başlar

O halde ilk amacımız, hangi alanda doğru bilgi aktaracağımızı seçmek olmalıdır. Bu noktada da kesinlik uzman olduğumuzu düşündüğümüz bir alanı tercih etmemiz gerekir. Örneğin, bir Diyetisyensiniz, alanında gerçekten uzman birisiniz, diyet ve beslenme odaklı bir kişisel blog oluşturabilir/websitesi açabilir ve bloğunuz üzerinden yapacağınız içerik paylaşımlarıyla gelir elde edebilirsiniz.

Bir liste oluşturmamız gerekir ise Google ile Para Kazanma yolları:

 • Şüphesiz ilk sırada Google Adsense ve Google Ads yer alacaktır.
 • Google Youtube
 • Google Play ya da Android İşletim Sistemi

bu şekilde olacaktır. Bu üç yol üzerinde yoğunlaştığınızda gelir elde etme şansınız yüzde 70 ile 90 arasındadır.

Google Adsense ile Para Kazanmak

Google Adsense ile para kazanmak istiyorsanız, internet üzerinden para kazanmanın en basit ve risksiz yöntemini tercih etmiş olursunuz.

Fakat herkesin bu yöntemi tercih ettiğini baz alarak, rekabet ortamınızın çok geniş olduğunu unutmamanız gerekir. İnternet üzerinden para kazanmak istediğinizde, hangi yöntemi tercih edecek olursanız olun, küçük bir bebek sahibi olduğunuz fikrine alışmalı ve bu nedenle sürekli olarak ilgilenmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Bu alanın profesyonel bir alan olduğunun bilincinde olursanız, profesyonel çalışmalar sergilediğiniz müddetçe, gelir elde etmemeniz için hiçbir sorun olmayacaktır.

Google Adsense’i en basit hali ile tanımlamak gerekir ise herhangi sahip olduğunuz bir web sitesi ya da YouTube kanalı üzerinden Google Reklamları aracılığıyla gelir elde etmenizdir. Daha da basit bir şekilde, sahip olduğunuz dijital platform üzerinden Google reklamlarının yayımlanmasına izin vererek para kazanmanız demektir. Google reklamları içerisinde pek çok firma ve kişi bulunmaktadır. Dolayısıyla elde edeceğiniz gelirler kişilere ve firmalara göre değişim gösterecektir. Bunu şu şekilde de düşünebilirsiniz; bir arabanız var, fabrika sahibi olan bir adam isminin arabanızda yazmasını istiyor ve bunun karşılığında sizlere aylık olarak gelir vadediyor. Siz o ismin arabanızda yazmasına izin verdiğinizde, insanlar bu ismi her gördüğünde kazanç sağlıyor olacaksınız.

İşte Google Adsense üzerinden gelir elde etmenin mantığıda tamamen bu şekilde çalışıyor.

Google Adsense ile para kazanmak isteyen kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri, “Bir web sitesi kurmak zorunda mıyım?” şeklindedir. Burada tercih etmeniz gereken iki yol vardır; birinci yol, bir web sitesine sahip olmak ve bu web sitesi üzerinden içerik üreterek gelir elde etmek ve ikinci yol, YouTube kanalına sahip olarak video içeriği ürettiğiniz takdirde gelir elde etmektir. Eğer tercihiniz ikinci yoldan yana ise bir web sitesi sahibi olmanıza gerek yoktur. Fakat gelirinizi iki kat hızlı arttırmak istiyorsanız, kendinize ait bir web sitesinin olması her zaman için iyidir.

Google ile İçerik Pazarlayarak Para Kazanmak

Söz konusu Google Adsense olduğunda, içerik pazarlaması (content marketing) alanında kendinizi geliştirmelisiniz.

İçerik Pazarlaması hakkında detayları bu makalemde bulabilirsiniz.

Her ne kadar 21. yüzyıl içerisinde yaşıyor olsak da insanların en çok rağbet ettiği içerik türü yazıdır. Bu nedenle kelimelerin gücünden faydalanmalısınız. Yani, SEO uyumlu bir web sitesi sahibi olmalısınız.

Bu siteye sahip olmak isterken yapılan en büyük hata, doğru sektörü seçmemektir. Genellikle insanlar, trend olan konular üzerinden ilerlemek ister. Lakin her trend, ölmeye mahkumdur. Kalıcı bilgiler sunabileceğiniz, kalıcı olmanızı sağlayacak uzmanlık alanınız hangi sektörde ise mutlaka sitenizin de o sektörde olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, finansal danışmanlık yapan biriyseniz seçmeniz gereken sektör finans sektörü olmalıdır. Bu sektörde edindiğiniz ilginç ve sıra dışı bilgileri kişisel web sitenizde paylaştığınızda, insanların dikkatini çekebilirsiniz. Ne kadar çok ziyaretçi (insan) çekerseniz, gelir elde etme oranınız o kadar artacaktır. Çünkü önemli olan Google Reklamları’nı sitenizde yayımlamak değil, bu reklamları insanların görmesini sağlamaktır. O halde kaliteli içerikler üretmeye ve yayınlamaya dikkat etmek gerekir.

Adsense ile para kazanma alanında ciddi bir şekilde ilerlemek istiyorsanız bazı riskleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Google ile Para Kazanmak Yapılması Gerekenler

 • Yeni bir web sitesi açtığınızda Google Adsense üzerinden onay almanız düşüktür. En iyi ihtimal ile altı ay içerisinde para kazanmanız mümkün hale gelecektir. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Eğer sabırlı olamayacaksanız, internet ortamı üzerinden para kazanmayı da bir kenara bırakmalısınız.
 • Uzmanlık ya da hobi alanınız üzerinden ilerlerken rekabet alanınızın geniş olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, bakım ve kozmetik ürünleri üzerine bir site oluşturuyor ve denediğiniz ürünlere ait görsel, video ve içerik paylaşımı yapıyorsanız özgün olmaya dikkat etmelisiniz. Ne kadar çok özgün içerik sahibi olursanız, insanları o kadar çok etkilersiniz. Özgün içerik sahibi olmak isterken taklitlerden kaçınmalısınız.
 • Her sektör üzerinden para kazanabilirsiniz. Önemli olan uzun soluklu içerik üretebileceğiniz sektör içerisinde olmanızdır. Trendleri takip ederken, bir gün unutulup gidilecek biri olmamaya dikkat etmelisiniz. Güncelliğini kaybedecek her türlü alandan ve içerikten uzak durmanızda fayda vardır.
 • İlk etapta belli bir gelire sahip değilseniz, bu alanda kendinizi eğitmelisiniz. İnternet üzerinde pek çok kişi Google Adsense üzerine ücretli ya da ücretsiz olarak eğitim vermektedir. Bu eğitimleri tamamlamadan içerik üretmeye başlamamalısınız. Kendi bildiğiniz şekilde ilerlemek yerine, bu alanda uzman olan kişileri takip etmelisiniz.
 • Yine belli bir geliriniz yoksa ve tek başınıza çalışmayı düşünüyorsanız, ajanslardan ve reklam şirketlerinden gelen teklifleri ilk etapta kabul etmemelisiniz. Belli bir bütçeye ulaştıktan sonra reklam anlaşmaları üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Sırf fazla ziyaretçi çekmek uğruna sitenizi/kanalınızı heba etmemelisiniz.

Bu konunun en can alıcı noktası SEO uyumlu web sitesi nasıl hazırlanır? olacaktır. Adsense üzerinden para kazanmak istediğinizde SEO uyumlu bir web sitesine sahip olmanız şarttır. Ziyaretçi çekmek ve ziyaretçilerin sitenizde yayımlanan reklamları görmesini sağlamak için siteniz SEO uyumlu olmalıdır. SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu demektir.

Yani, yayımladığınız bir içeriği SEO uyumlu hale getirmek, Google içerisinde bulunabilirlik oranınızı arttıracaktır.

Optimizasyon (SEO) Tekniğini Dikkate Alın

SEO Optimizasyonu ikiye ayrılır; iç SEO ve dış SEO. Dış SEO, Google üzerinden internet sitenizin nasıl ve ne şekilde tavsiye edildiğini gösteren alandır. Örneğin bir Instagram sayfası sizin sitenizi takipçilerine önerdiğinde ve bunu SEO uyumlu bir şekilde yaptığında dış SEO gerçekleşmiş olur. İç SEO ise ziyaretçiler tarafından sitenizin görünen tarafını kapsar. Önceliğiniz daima “kullanıcı dostu” bir web sitesine sahip olmak olmalıdır. Kullanıcı dostu bir web site demek, ziyaretçilerin aramış olduğu bilgiyi sitenizde kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmesi, sitenizde eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilmesidir. Bu durumda sitenizin çabuk yüklenmesi, mobil cihazlar üzerinden desteklenmesi ve tema içerisinde ziyaretçinin zorlanmaması da önemli konular olacaktır.

Özetle, kullanıcı deneyimi alanında üstün bir performans göstermeniz gerekir.

Son olarak bu konu içerisinde değinmemiz gereken nokta, Google Adsense’in neye, nasıl para verdiğini belirtmektir.

Google Adsense, siteniz ya da YouTube kanalınız üzerinden gösterilen reklamlara ziyaretçilerinizin tıklaması ya da izlemesi üzerinden sizlere ödeme yapmaktadır.

Adsense panelinde dikkat etmeniz gereken nokta BGBG (bin gösterim başına gelir) ve TO (tıklanma oranı) değerleridir. Çünkü elde edeceğiniz gelir BGBG/TO şeklinde hesaplanmaktadır.

Youtube ile Para Kazanmak

Günümüzdeki en popüler içerik paylaşılan platformlardan biri YouTube’dur. Geçtiğimiz son 10 sene içerisinde YouTube ve YouTuber kavramı, hayatımıza dahil olmuş ve her sene giderek popülerliğini arttırmaktadır. 2005 yılında kurulan ve 2006 yılında Google tarafından satın alınan, 2006 yılından bu yana da Google tarafından işletilen bu platform, internetten para kazanmak isteyen kişiler için bir iş alanı oluşturmuştur.

YouTube üzerinden video içeriği yayımlamak, daha da doğrusu YouTuber olmak artık bir meslek olarak görülmektedir. “Blogger, YouTuber” gibi meslek alanlarının ortaya çıkması, insanların hobi alanları üzerinden keyif aldığı mesleği yerine getirmelerini sağlamaktadır.

Youtube ile para kazanmak için üç farklı yöntem kullanılabilmektedir:

 1. Reklam ve sponsor kullanarak gelir elde etmek
 2. Organik trafik elde ederek para kazanmak
 3. Ürün satışı gerçekleştirerek para kazanmak

Hangi yolu kullanırsanız kullanın, YouTube üzerinden gelir elde etmek, diğer gelir elde etme yöntemlerine göre daha zordur. Bunun sebebi, gelir elde etmek için belli bir izlenme ve takipçi sayısına ulaşma zorunluluğudur. Dolayısıyla bu izlenme süresine ve takipçi sayısına ulaşmak için sabırlı olmanız, kaliteli içerik üretmeniz ve yeterli bir bütçeye sahip olmanız şarttır.

YouTube üzerinden gelir elde etmek isteyen kişilerin daha risksiz bulduğu yöntem ilk maddedir. Bu yöntem diğerlerine göre daha basit ve risksiz olduğu için tercih edilmektedir. Google Adsense aracılığı ile yüklemiş olduğunuz videolara Google Reklamları koyduğunuzda, gelir elde etmenizi sağlamaktadır. Buradaki püf nokta, insanlar tarafından izlenecek kalitede videolar üretmek ve insanların videolarınızı izleyerek reklamlara tıklamasını sağlamaktır.

Youtube İle Para Kazanmanın Şartları

YouTube kanalınız üzerinden gelir elde etmeden önce Google Adsense ortaklığında bazı şartlara uyum sağlamanız gerekir. Bu şartlar şu şekilde yer alır:

 • 18 yaşından büyük olmak (veya yasal bir vasi aracılığıyla yayın yapmak)
 • Son 12 aylık dönem içerisinde videoların 4 bin saatten fazla izlenmiş olması
 • Kanalın en az 1000 kişi tarafından takip edilmesi

Bu üç şartı yerine getirdiğinizde, YouTube İş Ortağı Programı’na dahil edilmiş olursunuz. Bu durumda da farklı yollar üzerinden gelir elde etmeniz mümkündür. Bu yollar şu şekilde yer alır:

 • Kanal üyeliği ile gelir elde etmek: Yayımlamış olduğunuz içerikler üzerinden kanalınıza abone olan kişiler, gelir elde etmenizi sağlayabilir. Abonelik ücretlerinden pay almanız mümkündür. Bunun için en az 30 bin kişi tarafından takip edilmeniz gerekir.
 • YouTube Affiliate Marketing: Türkçe karşılığı olarak “ürün rafı” diyebiliriz. Videolarınızda çeşitli markalara ya da kişilere ait ürünlere ve içeriklere yer verdiğinizde, satış ortaklığından kaynaklı olarak komisyon geliri elde edersiniz. Bunun için de en az 10 bin abonenizin olması gerekir.
 • Super Chat ve Super Stickers Geliri: Kanalınızda canlı yayın ya da sohbet oluşturduğunuzda, insanların atmış olduğu yorumlardan gelir elde edebilirsiniz. Ülkemizde halen daha bu özellik aktif edilmedi.
 • Youtube Premium Geliri: Video izlerken reklam görmek istemeyen kullanıcılar, belirli bir bedel ödeme karşılığında YouTube Premium sahibi olabilmektedir. Buradan elde edilen gelir, belirli bir oranda Youtuberler ile paylaşılmaktadır. Buradan gelir elde etmek için kanalınızın gelir elde etme özelliğinin açık olması yeterlidir.

İkinci ve üçüncü madde üzerinden yola çıkarak Youtube ile para kazanmak istiyorsanız, kanalınızın çok sayıda aboneye veya ziyaretçiye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Organik trafik elde ederek para kazanmak, insanları kanalınıza çekerek videolarınızın izlenmesini sağlamak demektir. İzlenirlik oranınız ne kadar yüksek olursa, YouTube reklam ve trafik gelirlerinden size o kadar pay vermektedir.

Google Play ile Para Kazanmak

Google üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntemlerden biri de Google Play ya da Android İşletim Sistemi olarak yer alır.

Google Play ile para kazanmak genellikle firma sahipleri tarafından kullanılan bir yöntem olmakla birlikte, her sektörde yer alan firmalar ve işletmeler bu geliri elde edebilmektedir. Uygulama mağazası içerisinde mobil uygulama sunmak, reklam satışı elde etmek, uygulama içi satışlar üzerinden gelir elde etmek aracılığıyla bu platformdan kazanç sağlanabilmektedir.

Android İşletim Sistemi içerisinde bulunan Google Play Store, günümüzde en fazla kullanıcıya sahip olan mobil mağazalardan biridir. Yapılan araştırmalara göre iOS kullanıcılarının yaklaşık olarak dört katı, Google Play kullanmaktadır. Günden güne büyüyen bu mobil mağaza içerisinde gelir elde etmek istiyorsanız beş farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Google Play ile Para Kazanma yolları:

 1. Ücretli uygulama satışı yapmak
 2. Uygulama içi satışlardan gelir elde etmek
 3. Reklam geliri elde etmek
 4. Sponsorluk anlaşması yaparak para kazanmak
 5. Abonelik sistemi ile para kazanmak

Google İle Para Kazanmak | Play Store

Ücretli uygulama satışı yaparak Google Play ile para kazanmak istiyorsanız, bir uygulama oluşturmanız ve bu uygulamanın mağaza içerisinden satışını sağlamanız gerekir. Belli bir ücret karşılığında uygulamanızı kullanıcılara satar ve elde edilen her satış gelirinden pay alarak kazanç sağlayabilirsiniz. Genellikle firmaların kullanmış olduğu bu yöntem için popülerlik oranınızın yüksek olması gerekir.

Uygulama içi satışlardan gelir elde etmek için yine bir uygulama sahibi olmanız gerekir. Eğer ücretsiz olarak sunduğunuz bir uygulama varsa, uygulama içi satış yaparak gelir elde etmek en mantıklı yöntem olacaktır. Bu yöntem genellikle oyunlar için kullanılmaktadır. Yüklemesi ücretsiz olan oyunlar içerisinde oyuna yönelik olarak eşya, karakter, kıyafet vb. şeyler almak istenildiğinde uygulama içerisinde satın alma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu da uygulama sahibine gelir sağlamaktadır.

Reklam geliri elde etmek mobil uygulama içerisinde reklam vererek gelir elde etmek demektir. Günümüzde mobil uygulama sahibi olan kullanıcıların yüzde 49’u bu yöntemi kullanmaktadır. Uygulama içerisinde reklam verildiğinde, para kazanmak bir nevi ek gelir olarak düşünülebilir. Lakin aşırıya kaçmamaya dikkat etmek gerekir. Fazla reklam koymak, uygulamanın silinmesine neden olabilir.

Sponsorluk anlaşması yaparak para kazanmak Google Play ile para kazanmak isteyen kişilerin uygulama oluşturduktan sonraki süreçlerinde kullanabilecekleri bir “pazarlama yöntemi” olarak görülmektedir. Uygulamanıza bir sponsor bulduğunuzda, üst sıralara yükselme şansınız artacaktır. Uygulamanızın yayınlanması, geliştirilmesi ve tanıtılması için bu maliyetleri karşılayacak bir sponsor elde etmek ve bu firma aracılığıyla reklam geliri elde etmek mümkündür. Yöntemler içerisinde en yüksek gelir sağlayan yoldur.

Abonelik sistemi ile para kazanmak uygulamanıza abone olan kişiler üzerinden para kazanmanız demektir. Google Play Store, ulaştığınız abone sayısına bağlı olarak sizlere aylık olarak cüzi bir ödeme yapmaktadır. Abone sayınıza bağlı olarak sizlere özel kupon ve kampanyalar, indirimler de sunulmaktadır.

Abone sayınıza bağlı olarak elde edeceğiniz gelir de artmaktadır.

Diğer Makaleler