Tek Kariyer Devri Tarih Oluyor!

Tek Kariyer Devri Tarih Oluyor!

Geçmişten günümüze kadar gelen ve bizlere dayatılan süreç içerisinde, hangi bölümü okuyorsak o bölümle ilgili işlerde sonsuza kadar çalışmamız gerektiği bilinci aşılanmaya çalışıldı. Bu konuda başarılı da olundu. Geçmiş dönemlerde, o dönemin şartlarına göre bu durum mantıklı sayılabilirdi.

Ancak şimdi öyle mi?

Zaman değişti, ihtiyaçlar arttı ve beklentiler farklılaşmaya başladı. Günümüz teknolojik şartları içerisinde, bilgiye ulaşmak çocuk oyuncağı haline geldi. Artık pek çok farklı kaynaktan, pek çok bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ama bu durum çalışanlar kadar işverenleri de etkilemeye başladı. İşverenlerin çalışanlarından beklentileri de yükselmeye başladı. İşverenlerden bağımsız olarak, günümüzde birden fazla kariyer hepimiz için ilgi çekici ve faydalı olabilir. Bu sayede özgüvenininiz yükseldiğini görebilirsiniz. Peki birden fazla kariyer seçimi için neler yapabilirsiniz? Nasıl harekete geçeceksiniz?

Renkli Arkadaş Çevresi Önemli!

Kariyer konusunda yeni ufuklara yelken açmak istiyorsanız, renkli ve kalabalık bir çevreye ihtiyacınız var. Birbirinden farklı insanlar, farklı vizyonlar ve yeni kapılar demek. Bir öğretmenseniz, etrafınızdaki insanların tamamının eğitimci olması gerekmez.

Farklı insanlarla iletişime geçerken, farklı fikirlere açık olmalısınız. Ne kadar çok insanla etkileşime geçerseniz o kadar faydalı olacaktır. Her insandan farklı bir şey öğrenirseniz, kendinize yeni kariyer yolları açabilirsiniz. Birden fazla iş yapmak sizi daha aktif biri haline dönüştürecek.

Hobilerinizi Hafife Almayın!

Bugüne dek pek çok hobimiz olabilir. Genellikle hobilere, boş zamanları değerlendirmek, kafa dağıtmak için yapılan aktiviteler olarak bakabilirsiniz. Ancak öyle değil.

Uğraştığınız ve zevk aldığınız ilgi alanlarına yöneldiğinizde ve üzerinde biraz düşünmeye başladığınızda bu durumun size yeni bir kariyer olarak dönebileceğini unutmayın.

Bunun pek çok örneği de bulunuyor. Hobilerinin üzerine eğilip, hem kendine hem de topluma fayda sağlamış pek çok kişi var. Hatta bu hobiler bir süre sonra, esas kariyerinizin yerine geçebilir. Bu sayede her sabah işe daha mutlu ve istekli giden insanlar görebiliriz. Bunlardan biri de neden siz olmayasınız ki?

Kendinize İnanın!

Yapabileceklerinizin farkında olmadan yolunuza baktığınızda, pek çok şeyden mahrum kaldığınızı göreceksiniz. Bu durumda kendinizi hafife almadan yola devam edin. Başkaları yapmışsa sizin de yapmamanız için hiçbir sebep yok.

Etrafınızda sizin hayallerinizi baltalayan, yapabileceklerinizi küçümseyen insanlar olabilir. Biz onlara ‘hayal emiciler’ diyoruz. Onlara kulak asmadan, yalnızca kendinize inanın. Başta, her şey hayal ettiğiniz gibi gitmeyebilir. Hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak olumsuzluklara rağmen inanmaya devam ettiğinizde asıl değişimi göreceksiniz.

Ve tüm hayal ettiklerinizi başararak, kendinize yeni ufuklar açabileceksiniz.

Kariyer Basamaklarının İlk Adımı Hayal Etmektir

Hayatta her şey hayal ederek başlar. Bu kural hayatınızın her noktasında geçerlidir. Özellikle de iş hayatınızda, hayal etmeden kariyer basamaklarını tırmanamazsınız. Bu zamana kadar birçok iş alanında çalışmış, iş yaşamında istediği noktalara ulaşmış kişilerin yazılarını ya da kitaplarını okuduğunuz zaman da, hayal ederek ve cesaretlerini ekleyerek kariyer yaşamlarına başladıklarını görebilirsiniz.

Hayal Etmekten Vazgeçmeyin

Başarılı bir kariyer hayatına sahibi olabilmek için hayal etmek ve hayallerinizi sıraya koymak oldukça önemlidir.

Ulaşabileceğiniz en zirve noktayla en düşük noktanın hayalini mutlaka kurmalısınız. Kariyer hedeflerinizin gerçekleşmesi, hayallerinizi kurmak, kurgulamak, planlamak ve hayata geçirmekle bağlantılıdır. Bu bağlantıyı kurarken sistematik bir şekilde çalışmalısınız. Üniversite hayatınız bittikten sonra bankacılık sektörüne adım atmak isteyebilirsiniz. Bir finans kuruluşunda CEO olmak hayaliniz olabilir. Bu hayali gerçekleştirmek için önce işi en temelinden öğrenmelisiniz. Hayal etmenin bir diğer kariyer etkisi ise pozitif enerji vermesidir. Hayallerinizi gerçekleştirmek adına daima daha etkin, etkili ve verimli çalışmak için çabalarsınız.

Kariyer planlaması yaparak, kariyer hedeflerinizi adım adım gerçekleştirebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki her inişin bir çıkışı vardır. Kimi zaman hüsranla sonuçlanan hayalleriniz olabilir. Hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Eğer hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız kariyer hedeflerinizi iyi planlamalı, hayallerinize adım adım yaklaşmalı ve ütopik hayaller kurmamalısınız. Adımlarınızı atarken kararlı, istikrarlı olduğunuz müddetçe kariyerinizde planladığınız her hedefe ulaşabilirsiniz.

Bu işin püf noktası hayallerinizden vazgeçmemek ve asla pes etmemek olmalıdır.

Diğer Makaleler