Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır? Bireysel emeklilik hizmeti veren kurumların faaliyetlerini kontrol eden, kişisel verilerin korunması kanunu esaslarına göre işleyişini sürdüren kurum Emeklilik Gözetim Merkezi’dir.

Emeklilik Gözetim Merkezi kendi içindeki görevlerinin yanı sıra bireysel emeklilik şirketlerinde rol almak isteyen kişilerin yetkinliklerini ölçebileceği bir sınav sistemine sahiptir. Bireysel Emeklilik Aracılığı, 5 konu üzerinden toplamda 100 test sorusundan oluşur.

Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Sınava hazırlık süreci kişiden kişiye değişebilir. Birçok aday bu aday sınav tarihlerini merak etmektedir. Sınava ilişkin Bes sınavı ne zaman yapılır? şeklinde aramalar yapmaktadır. Ayrıca Bes Belgesi nasıl alınır? Bu konuda en çok merak edilenler arasında yer alır. Öncelikle sınava hazırlık sürecinden bahsedelim. Ancak ortalama bir süreden bahsetmek istersek 2-3 aylık düzenli bir çalışma ile sınavda başarı elde edilebilir. Güncel sigortacılık ve finansal olayları takip etmek adaylar için faydalı olabilir. Bireysel Emeklilik Aracılığı sınavı için konular üzerinde tek tek çalışılabileceği gibi, tüm konuları içeren konu anlatımlı ve test destekli kitaplarda tercih edilebilir.

Emeklilik Gözetim Merkezi sosyal medya hesapları üzerinden mevzuat ile ilgili değişimler takip edilebilir. Sınav başlıkları ile ilgili videolar izleyerek ve çıkmış soruları çözerek de sınavda başarılı olunabilir. Ek olarak Emeklilik Gözetim Merkezi’nin yayınlamış olduğu bireysel emeklilik sistemi gelişim raporu da incelenebilir. Sınavda başarılı sayılabilmek ve lisans belgesini alabilmek için 65 puan yeterlidir. Kişinin kendine göre belirlemiş olduğu çalışma şekli ve soru çözümleri ile baraj puanına ulaşmak oldukça kolay olacaktır.

Sınav için Bireysel Emeklilik Aracıları Portalı üzerinden başvuru kabul edilmektedir. Sınava başvuru kişinin kendisi ya da çalışmakta olduğu kurum tarafından da yapılabilir. Her özel sınavda olduğu gibi BES sınavında da başvuru için belirlenen koşullar bulunur. Bu koşullar;

  • Medeni haklardan muaf olmamak,
  • Adli sicil belgesi temiz olmak,
  • Müflis veya konkordato ilan etmiş olmamak,
  • Lise ve dengi okullardan mezun olmak ve başvuru tarihinden önceki üç yıl içerisinde en az bir yıl çalışmış olmak, kurum tarafından uygun görülen bir programda kurs veya staj eğitimi görmek,
  • Kurum tarafından belirtilen alanlarda ön lisans son sınıf öğrencisi olmak ya da mezun olmak,
  • Lisans eğitimi veren bir yüksekokulda son sınıf eğitimi görmek/mezun olmak gerekmektedir.

Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Sınava katılım koşulları diğer banka ve sigortacılık sınavlarına göre daha esnektir. Bu da sınava daha çok kişinin katılımına olanak sağlamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından başvurular incelenir. İncelemeler sonrası uygun olan adayların sayısına göre de sınav tarihleri belirlenir.

Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır? – Yılda en az iki sınav yapılır. Katılım sayısı değil başvuru şartlarına uygun adayların sayısı önemlidir. Başvuru şartlarını sağlayan aday sayısı arttıkça sınav sayısı artar. Yeterli sayıya ulaşılamaması durumunda ise sınav tarihi ertelenir. Sınav tarihi ile ilgili de tüm süreçler kurumun internet sitesinde yer alır. Sınavda başarılı olan adaylar BES Belgesi almaya hak kazanır.

Adaylar sınav girdikten sonra da eğitimlere tabii olurlar. Bu eğitimler yine Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından verilir. Bireysel emeklilik aracısı olduktan sonraki iki yıl içinde bir kez, sonraki yıllarda da birer kez tamamlayıcı eğitimlere katılım zorunluluğu bulunur. Tamamlayıcı eğitimler işin işleyişinde en önemli unsur olan mevzuatlar ağırlıklıdır. Güncel ekonomik olaylar, dönemsel veriler, alternatif yatırım araçları, bireysel emeklilik faaliyetleri gibi başlıkları içerir.

Ek olarak isteğe bağlı pazarlama ve satış faaliyetleri konusunda da eğitim yer alır. Bu eğitimde ise bireysel emeklilik aracısı olduktan sonra kişilerin çalışma hayatlarında sıkça karşılarına çıkabilecek sorunlar ve çözümlerine yer verilir. Bu alanda mesleğini icra eden ya da edecek olan kişilere hap bilgiler sunulur.

Sınava giriş için bir sınır yoktur. Adaylar başarılı olana dek sınava girebilir. Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır? sınavın hangi dönemlerde yapılacağına ilişkin tüm bilgileri ve sonrasındaki eğitim süreçlerini internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı – BES Sınavı – eBEAS Tüm Konular

Bes, E- BEAS, Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı

Bes Sınavı Nedir? Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı

Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır?

BES Belgesi Ne İşe Yarar?

BES Belgesi Kimler Almalı?

BES Belgesi Nereden Alınır?

Diğer Makaleler

Banka Sınavları ve Sınav Süreci

Banka Sınavları: Kamu bankaları tarafından yılın belli dönemlerinde yapılan sınavların tümüne banka sınavları adı verilmektedir. Ülkemizde, katılım bankalarını saymazsak 3 adet kamu bankası bulunmaktadır. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır. Bu bankalar her yıl düzenli Daha Fazla Oku

Vakıfbank 2024 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Vakıfbank’ın 18 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirdiği işe alım sınavının ardından, birçok aday sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Bu makalede, Vakıfbank sınav sonuçlarının açıklanma tarihine ve sürecine dair tüm detayları bulabilirsiniz. 2024 Vakıfbank işe Daha Fazla Oku

Ziraat Bankası Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Ziraat Bankası, Türkiye’nin köklü finans kurumlarından biri olarak, her yıl çeşitli pozisyonlar için memur, uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı gerçekleştirmektedir. Ziraat Bankası sınav tarihleri her yıl değişiklik gösterir. Bankanın sınav tarihi için kesin ve Daha Fazla Oku