BES Belgesi Ne İşe Yarar?

BES Belgesi Ne İşe Yarar?

BES Belgesi Ne İşe Yarar – Bireysel Emeklilik Aracılığı sınavına giriş için başvuru koşullarını sağlamak gerekir. Örneğin sınava giriş için en az lise ve dengi okullardan mezun olma şartı bulunur. Buna ek olarak lise ve dengi okullardan mezun kişilerin  başvuru tarihleri öncesindeki üç yıl içinde en az bir sene çalışmış olması ya da sigortacılık alanında yetkili kurumlar tarafından onaylanan kurs/staj programlarına katılmış ve başarılı olmuş olması gibi.

BES Belgesi Ne İşe Yarar – Sınava yüksekokul ve ön lisans mezunları ya da son sınıfta mezun olacağı kesin olan kişilerde girebilir. Sınav ile ilgili tüm süreçleri Emeklilik Gözetim Merkezi yürütür. Genellikle sınav online olarak yapılır. Emeklilik Gözetim Merkezinin kararı ile İstanbul’daki sınav salonunda da yapılabilir. Sınavda 100 soru vardır ve belirlenen baraj puan 65’tir. Sınava girmeye hak kazanan ve 65 puan barajını geçen adaylar BES belgesi almaya hak kazanırlar. BES belgesi Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından verilir.

BES Belgesi Ne İşe Yarar

Özellikle yeni mezunlar için BES belgesini alabilmek özgüvenlerini yerine getirecek ve iş arama sürecinde bir umut ışığı olacaktır. Bilgileri taze ve henüz iş tecrübeleri yokken,  BES belgesi sayesinde iş hayatında kendileri için yeni bir kapı açabileceklerdir. Özgeçmişinde bu belgeye yer veren adaylar kişisel ve mesleki bilgi anlamında tercih edilebilirliğini arttıracaktır.

Mesleki anlamda, finansal okuryazarlık becerisi gelişmiş ve bireysel emeklilik alanında uzman olduklarını göstereceklerdir. Aynı zamanda adaylar iş görüşmelerinde kendilerinden bahsederken, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık bir aday olduklarını sınav örneği ile sunabileceklerdir.

Alınan belge ile bankalarda, sermaye piyasası kurum ve özel kuruluşlarda, sigorta acentelerinde, emeklilik şirketleri ve benzeri kurum ve kuruluşlarda çalışılabilir. Sadece bu alanlarda değil finansal danışmanlık hizmeti sunan özel kurumlarda da çalışma fırsatı bulunur. Halk eğitim ya da özel kurumlarda da sigortacılık ya da finansal okuryazarlık eğitmeni olarak da görev alabilirler.

Özetleyecek olursak, BES sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan ve Bes belgesi alan kişiler için, birçok sektörde ve pozisyonda iş imkanı oluşmaktadır. Herhangi bir kurumda çalışanlar için de yükselme şansı sunar. Özellikle bankalar, alanında başarılı olan çalışanlarına eğitimler aldırarak sınava hazırlanma sürecinde destek sağlayabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı – BES Sınavı – eBEAS Tüm Konular

Bes, E- BEAS, Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı

Bes Sınavı Nedir? Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı

Bes Sınavı Ne Zaman Yapılır?

BES Belgesi Ne İşe Yarar?

BES Belgesi Kimler Almalı?

BES Belgesi Nereden Alınır?

Diğer Makaleler

Banka Sınavları ve Sınav Süreci

Banka Sınavları: Kamu bankaları tarafından yılın belli dönemlerinde yapılan sınavların tümüne banka sınavları adı verilmektedir. Ülkemizde, katılım bankalarını saymazsak 3 adet kamu bankası bulunmaktadır. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır. Bu bankalar her yıl düzenli Daha Fazla Oku

Vakıfbank 2024 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Vakıfbank’ın 18 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirdiği işe alım sınavının ardından, birçok aday sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Bu makalede, Vakıfbank sınav sonuçlarının açıklanma tarihine ve sürecine dair tüm detayları bulabilirsiniz. 2024 Vakıfbank işe Daha Fazla Oku

Ziraat Bankası Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Ziraat Bankası, Türkiye’nin köklü finans kurumlarından biri olarak, her yıl çeşitli pozisyonlar için memur, uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı gerçekleştirmektedir. Ziraat Bankası sınav tarihleri her yıl değişiklik gösterir. Bankanın sınav tarihi için kesin ve Daha Fazla Oku