Bankacılık Sektöründe Çok Yönlülük

Bankacılık Sektöründe Çok Yönlülük

Eskiden her ne kadar çok işle uğraşmak başarısızlığa yol açar, tek işle uğraşıp bütün performansı ona harcamak gerek diye düşünülse de günümüzde iş alanlarının çeşitliliği ve çalışılan pozisyondaki işlerin daha detaylı oluşu ve teknoloji destekli projelerin var olması birden fazla işe odaklanmayı zorunlu kılmaktadır.

Çalışanların bu nedenle birçok beceriye sahip olması da beklenmektedir. Mikro beceriler olarak da adlandırılan bu durum, personellerin çok yönlü olmasına etki etmektedir. O halde becerileri geliştirmek, yani kişisel gelişime önem vermek aynı zamanda personellerin çok yönlü birey olmasını sağlamaktadır.

Tercih Edilen Çalışan Olabilmek

İş hayatında tercih edilen çalışan olmak herkesin istediği bir şeydir. İşverenler de işe alım ilanlarında aradıkları personeller için belirttikleri şartlar arasında birden çok yetkinlik bildirirler. Bir çalışanın çalıştığı iş yerinde birden çok iş yapıyor olması hem kendini geliştirmesi açısından hem de iş yerine daha çok katkı sağlaması bakımından önem taşır.

Verimlilik, performans, motivasyon, kalite, itibar ve otorite gibi unsurlara sahip olabilmek için deneyim elde edilmesinin yanı sıra tercih edilen pozisyon ve sektörle ilgili yetkinliklere sahip olunması da önemlidir. Örneğin bankacıların sosyal becerileri, ikna kabiliyeti, prezantabl personel özellikleri, veri analizi ve matematik becerisi gibi pek çok beceriye sahip olması gerekir. Bu beceriler banka personellerini çok yönlü kılar. Gişe personeli olarak görev yapan kişiler ayrıca Operasyon Bölümünde ya da Portföy Yöneticiliği pozisyonunda çalışmaya uygun görülebilir. Çok yönlü olmak bu nedenle önemlidir.

İlgi Alanlarınızı Önemseyin

Çalışanların ilgi alanları doğrultusunda işlerde çalışmaları o işle ilgili yüksek motivasyon ve daha iyi bir performans sergilemesini sağlar. İlgi alanlarına yönelik iş yerindeki çeşitli seminerlere ve eğitimlere katılmak kişisel gelişime katkıda bulunur. Birey kendisiyle ilgili yönleri, iş becerilerini keşfetmeye katılabileceği eğitim ve seminerler ile ulaşabilmektedir. Ayrıca dahil olunan bu seminer ve eğitimlerde yeni insanlarla tanışmak da yeni iş fikirlerini ve fırsatlarını doğurabilir. Girdiğiniz sosyal ortamlarda işinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsetmek de yeni imkanlara ulaşmak konusunda yardımcı olabilir.

İlgi alanlarınızın farkında olmak kariyer hedeflerinizi de direkt olarak etkileyecektir. İlgi alanlarınız doğrultusunda çalışmak istediğiniz sektörleri ve pozisyonları belirleyebilirsiniz. Sevdiğiniz işi yapmak, bir ömür boyu kariyer yaşamınızda mutlu ve huzurlu olmak anlamına da gelmektedir. İş yaşamında mutlu ve huzurlu olmak oldukça önemlidir. Birey bu konuma yalnızca kendisini tanıyarak ulaşır. Kendinizi tanımak için çeşitli iş deneyimleri elde etmek, beceriler kazanmak ve çok yönlü olmak bu nedenle önemli bir hale gelmektedir.

Diğer Makaleler

İş Bankası Anadolu Memur Alımı Ne Zaman?

İş Bankası, Türkiye’nin en köklü ve güvenilir bankalarından biri olarak her yıl birçok yeni personel alımı gerçekleştirmektedir. Bu alımlar arasında İş Bankası Anadolu Memur Alımı da yer almakta olup, özellikle Anadolu’da görev almak isteyen adaylar Daha Fazla Oku

İş Bankası Mülakatında Neler Sorulur?

İş Bankası mülakatında nelersorulur? Bu, birçok adayın kafasında olan temel bir sorudur. İş Bankası, adayların yeteneklerini ve uygunluklarını ölçmek için çeşitli sorular sorar. Bu sorular genellikle kişisel, teknik ve durumsal olabilir. Örneğin, “Kendinizi beş yıl Daha Fazla Oku