Bankacılık Saha Satış Temsilcisi | Direkt Satış Yetkilisi

Bankacılık Saha Satış Temsilcisi | Direkt Satış Yetkilisi

Bankacılık Saha Satış Temsilcisi | Direkt Satış Yetkilisi – Bankacılık sektöründe en fazla kullanılan satış kanalları arasında olan “direkt satış temsilciliği” görevi için bazı niteliklere sahip olunması gerekir.

Direkt satış temsilcileri, kredi kartı ve bankacılık ürünlerinin satışı için oluşturulan “müşteri ilişkileri birimi”nin bazı zamanlarda ulaşamadığı banka müşterilerine ulaşım sağlamakla görevlidir.

Banka satış hedeflerinin ulaşım sorunu nedeniyle satış hedeflerinin istenildiği düzeyde olmaması durumunda devreye giren saha satış yetkilileri, %45’e kadar satış konusunda önemli bir yere sahiptir.

Direkt Satış Yetkilisi Ne İş Yapar?

Direkt satış yetkilisi, görevi itibariyle müşterilerine birebir ulaşım sağlamaya çalışır. Telefon ile iletişim kurmak da çoğu zaman mümkün olamayabilir. O yüzden yüz yüze yapılan görüşmeler sonucu daha olumlu geri dönüşler alınabilir. Yani saha yetkililerinin birçok lokasyonda bulunması mümkündür.

Banka Direkt Satış Yetkilisi Ne İş Yapar? En Açık Tanımı!

Banka Direkt Satış Yetkilisi, bankacılık sektöründe önemli bir rol oynar. Bu pozisyonun temel görevi, bankanın ürün ve hizmetlerini potansiyel müşterilere tanıtmak ve satmak üzerine kuruludur.

Çantada bulunan bankacılık ürünlerine yönelik evrakla işyeri ve bireysel müşteri ziyaretleri yapılır. Her işletme aslında bireysel müşterilerin de kazanılması anlamına gelir. İşletmeler ticari bankacılık ürünlerinin yanı sıra bireysel hesap açma, kredi kartı talep etme ya da ihtiyaç kredisi ürünlerinden talep etme gibi isteklerde de bulunabilirler. Hem daha samimi olur hem de birebir bilgi alınabilir. Banka müşterilerini ziyaret ederek daha fazla memnuniyet sağlar ve ihtiyaç duyulan yeni ürünlerin satışı gerçekleşir.

Bankacılık Direkt Satış Görevlileri Nerede Görev Alırlar?

Bankacılık direkt satış görevlileri her zaman bulundukları ilde görev almazlar. Belirli periyotlarda farklı il ya da ilçelerde görev alabilirler. Banka tarafından yönlendirilen saha satış temsilcileri için -işe başladığı andan itibaren- her birey banka müşterisi potansiyelindedir.

Direkt Satış Görevlisinin Başarısı Nasıl Ölçülür?

Bankaların direkt satış görevlisinden beklentileri ve başarı kotaları farklılık gösterebilir. Belirlenen hedefler, günlük 5-25 ürün satışının minimum 10 adetinin onaylanması ya da aylık toplam bir kota şeklinde olabilir. 3 ayda bir alınan performans kaydı sonunda, direkt satış görevlilerine yönelik olumlu olumsuz bazı sonuçlar alınır.

Direkt Satış Yetkilisi Nasıl Terfi Eder?

Direkt satış yetkililerinin terfi etmesi performans kaydına göre belirlenir. Bu kayıtlara göre, gişe görevlisi olarak çalışılabilir ya da direkt satış lideri olunabilir. Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışma olanağını da “başarı” belirler. Eğitim, gelişim, başarı terfi konusunda yükselebilecek terfii belirler. Kısa sürede başarıyla satış yönetmeni olunabilir ya da daha uzun sürede terfi edilebilir.

Direkt Satış Yetkilisi Görevinin Avantajları

Direkt satış yetkilisinin görevine ilişkin bazı kazanımlar olduğu gibi başarıya giden her yolda olan olumsuz yönler de bulunabilir.

Avantajları:

 • Yüksek prim ve kazanç
 • Yemek çekleri
 • Bonus, ikramiye
 • Prestij
 • Özel sağlık sigortası
 • SGK
 • Ücretsiz eğitim
 • Terfi tercihleri

Kazancınızın yorgunluğunuza değeceği direkt satış görevinde başarılı olurum derseniz bu pozisyonda işe başlamak banka bünyesine geçiş için önemli bir adımdır.

Direkt Satış Yetkilisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalıştığı bankayı temsil eden bir direkt satış görevlisinin en önemli özelliği, bankacılık ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmasıdır. Banka müşterisi ya da müşteri adayının tüm sorularını eksiksiz cevaplayabilmelidir ve özgüven sahibi olmalıdır.

Kişisel bakımına özen göstermeli, bankayı temsil ettiğini unutmamalıdır. İletişim teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalı ve farklı durumlara karşı ne yapması gerektiğini bilmelidir. Çözüm odaklı, zamanı iyi kullanan ve bankacılık ürün satışına odaklanan bir çalışma prensibi ile hareket etmelidir.

Direkt Satış Temsilcisinin Genel Özellikleri

Saha satışı konusunda deneyimli ve tecrübeli kişiler arasından bankacılık sektörüne geçiş yapmak isteyen ya da bu alanda kendisini geliştirmeyi hedefleyen kişiler tarafından yapılabilir.

İyi bir direkt satış yetkilisi;

 • Duygusal zekâya sahip
 • Özgüveni yüksek
 • Prezantabl (Bakımlı ve özenli)
 • Çözüm odaklı
 • Hızlı düşünebilen
 • Kendini dengeleyen
 • İletişim yönü güçlü
 • Bankayı temsil edebilen
 • Dış görünümüne ve kişisel bakımına önem veren
 • Yeni projeler üretebilen
 • Yeni satış taktikleri geliştiren

Bu özellikler fazla görünse de iletişime dayalı olan iş dünyasında her bireyde olması gereken özelliklerdir. Bunun yanı sıra eğitim anlamında gelişimini desteklemesi ilerleyen dönemlerde terfi adına faydalı olacaktır.

Bankacılık Direkt Satış Yetkilisinin Eğitimi Ne Olmalıdır?

Bankada çalışmak isteyen tecrübeli ya da tecrübesiz adayların mezuniyetine ilişkin bankaların aradığı kriterler farklılık gösterebilir. En önemli kriter ise yaş kriteridir. Çok tecrübeli olan bireylerin bankacılık hayali yaş nedeniyle suya düşebilir. Bankaların bu nedenle satış grafiklerini yükseltecek birçok tecrübeli ve eğitimli kişileri, kriterler nedeniyle elemeleri bankacılık politikasının değişmesi gerektiğini gözler önüne serer. Bankalar üniversitelerin belirledikleri bölümlerinden mezun olan adaylar için 27-30 yaş sınırı koyabilirler.

Banka Direkt Satış Danışmanı Olmak İçin Neler Dikkate Alınıyor?

Özel ve kamu bankalarının personel alımına ilişkin kriterleri KPSS sınavına göre değişebilir. Memur, sözleşmeli ya da banka sınavı ile alım yapan kamu bankaları dışında, kriterlere uyan kişilerin başvuru yapmasına olanak tanıyan özel bankalar da yer alır.

Banka Direkt Satış Danışmanı Hangi Ürünleri Satmalı?

Bankacılık ürünlerinin daha fazla müşteri tarafından bilinirliğinin sağlanması, yeni müşteri edinme, mevcut müşterilere farklı ürünler satma ya da ticari müşterilere uygun çözümler bulma konusunda direkt satış danışmanının önemli görevleri vardır.

Banka direkt satış danışmanı:

 • Kredi kartı
 • Pos hizmetleri
 • Ticari kredi
 • Bireysel kredi
 • Sigorta ürünü
 • Bireysel ve ticari hesap
 • Yatırım araçları

Daha birçok bankacılık ürün satışını direkt olarak müşterinin ayağına giderek bizzat yapar. Müşteriler bankasından her zaman daha iyi hizmet almak ister. Müşterileri ziyaret ederek ihtiyaçlarına yönelik satış yaparken müşteri memnuniyeti kazanmak, direkt satış görevlisi için yüksek performans grafiği elde etmesini sağlar.

Bankacılık Direkt Satış Danışmanında Aranan Nitelikler Nelerdir?

Bir banka görevlisinin hangi pozisyonda çalışacağını bazı kriterler belirler. Tecrübeli ya da tecrübesiz adaylardan istenilen kriterleri karşılayan kişiler bankacılık alanında çalışabilirler.

Aranan nitelikler;

 • İkna becerisi
 • Erkek adaylarda askerlik görevini tamamlamış olmak ya da 2 yıl en az tecilli olmak
 • Ekip çalışmasına uyumlu
 • Daha önce başvuru yapıp mülakat aşamasında elenmemiş olmak
 • 27-30 yaş arasında
 • Banka sınav şartı var ise geçerli puanı almış olmak
 • Sabırlı, enerjik ve müşteri odaklı olmak

Bu kriterler bankanın isteklerine göre farklılaşabilir. Özellikle satış biriminde çalışacak adaylardan diğer pozisyonlara nazaran detaylı nitelikler aranmaz. Özel bankalara eğitim ve yaş şartını tamamlamak halinde diğer kriterler kişilik özelliklerine bağlı olduğundan daha kolaydır.

Banka Saha Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? En Açık Tanımı!

Banka Saha Satış Temsilcisi, bankanın kredi kartları, krediler, mevduat hesapları gibi çeşitli finansal ürün ve hizmetlerini birebir müşteri ziyaretleri yaparak tanıtarak ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre bu ürün ve hizmetleri sunarak satışını gerçekleştirir. Bu süreçte, müşteri ihtiyaçlarını doğru analiz etmek, ürünlerin özelliklerini ve avantajlarını etkili bir şekilde ifade etmek, müşteri memnuniyetini sağlamak ve satış sonrası ilişkileri yönetmek önemlidir.

Ayrıca, saha satış temsilcisi, potansiyel müşteri veri tabanını genişletmek, pazar ve rakip analizi yapmak ve bu bilgiler doğrultusunda satış stratejilerini geliştirmekle sorumludur. Saha satış temsilcileri genellikle belirlenen satış hedeflerine ulaşmak için çalışır ve performansları bu hedeflere göre değerlendirilir.

Mobil Saha Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

Direkt satış temsilcisi ile karıştırılmaması gereken bu pozisyon, müşterilerle birebir değil telefon yoluyla iletişime geçer. Belirli dönemlerde bankalar tarafından müşteriler aranır ve bankacılık ürünleri hakkında bilgi vererek ürün satışı yapılır. Mobil saha satış temsilcilerinin tek farklı iletişimin telefon ve belirli arama listesi ile olmasıdır.

Banka Saha Aktif Satış Temsilcisi Nedir?

Direkt satış temsilcisi denilen aktif saha temsilcileri bir takım lideri tarafından belirlenen bölgelerde satış yapabilir ya da serbest satış bölgeleri belirleyebilir. Bankanın verdiği talimatlar doğrultusunda satışların yapılacağı bölgeler tespit edilir. Sahada bulunan tüm görevliler, banka yaka kartları ve bankanın uygun gördüğü giyim tarzı ile mesailerine başlarlar. Belirli dönemlerde günlük banka satışlarını uzaktan ya da şubeye bizzat giderek evrakı teslim ederler.

Diğer Makaleler